Ana je sedela s prijateljicami v prijetnem vinskem baru in poslušala njihove zgodbe o zadnjih zmenkih. Drsenje po aplikacijah, duhovičenje, neskončna sporočila—sodobno zmenkovanje se ji je zdelo kot frustrirajoča igra, v kateri ona vsekakor ni zmagovalka.

Kar naenkrat, sredi njenega stavka, ko se je znova pritoževala, čez zmenkarske izkušnje, pa njena prijateljica Mira izjavi nekaj, kar ji je dalo res misliti:

"Iskreno, najbolj srečni ljudje, ki jih poznam, ne čakajo, da jih nekdo najde. Sami se postavijo v igro."

Tistega večera je Ana naletela na preprosto pravilo, ki je tako njeno življenje, kot tudi zmenkovanje dokončno obrnilo v pravo smer: Pravilo 5 sekund. Le to seveda ni bilo namenjeno le zmenkom, ampak premagovanju oklevanja na katerem koli področju življenja. Pet sekund, da ukrepaš, preden te tvoj um odvrne? Je res lahko tako preprosto?

Pravilo 5 sekund in zakaj deluje pri zmenkih

Pravilo 5 sekund Mel Robbins temelji na nevroznanosti: tvoji možgani po svoji naravi ves čas iščejo varnost in se izogibajo neudobju. Ne glede na to, ali gre za začetek pogovora s privlačno osebo ali dokončno prekinitev toksičnega odnosa, tvoj um odlaša—v trenutku dvoma zmaga strah.

A s preprostim odštevanjem—5, 4, 3, 2, 1—in ukrepaš, lahko kadarkoli prekineš ta vzorec oklevanja. Kako in zakaj deluje? Narediš korak, preden dvom in strah prevzameta nadzor in te prepričata drugače.

Tako lahko to pravilo uporabiš pri zmenkih:

  • Pristop k novi osebi: Zagledaš nekoga zanimivega na dogodku. Namesto da bi se spraševal/a, ali naj pristopiš, preprosto ponoviš 5, 4, 3, 2, 1 in to storiš. Prej kot tvoj um napolnijo misli “Kaj pa, če me zavrne?”, si že ukrepal/a.
  • Pošiljanje prvega sporočila: Na spletu si dobil/a ujemanje, a predolgo razmišljaš, kaj napisati. Pravilo? 5, 4, 3, 2, 1 in pošlji preprosto, iskreno sporočilo, preden začneš dvomiti vase.
  • Reči “da” povabilom: Ne analiziraj preveč ali naj greš na dogodek na katerega si bil/a povabljen/a, uporabi pravilo 5 sekund in reči da, preden tvoj um najde izgovor za ostati doma. Si se trenutek po tem spomnil/a, da imaš ta dan že obveznosti? Nič takega, povej, da si se zarekel, tega ti nihče ne more zamerit a zdaj vsaj vedo, da te lahko še kdaj povabijo.
  • Zaključi z nezdravimi vzorci: Če imaš navado prijazno odgovarjati ali se celo zagovarjati nekomu, ki te zelo očitno ne spoštuje, ti lahko pravilo 5 sekund pomaga, da s tem prenehaš. Nespoštljivosti res ne potrebuješ v svojem življenju in namesto omahovanja, odšteješ, odgovoriš s preprostim “Glej, takega odnosa mi res ni treba tolerirati” in če ne gre drugače preprosto blokiraš njeno ali njegovo številko.

Kako uporabiti pravilo 5 sekund v svojem zmenkarskem obdobju

Zdaj že vemo, da ključ do uspeha v zmenkih ni čakanje na “pravi trenutek”, temveč dosledno sprejemanje majhnih odločitev. Preizkusi naslednje:

  1. Prepoznaj trenutek oklevanja. Se vsakič znova ustaviš, preden narediš korak? To je tvoj znak.
  2. Odštevaj: 5, 4, 3, 2, 1. Prekini običajne miselne vzorce.
  3. Ukrepaš takoj. Ne pusti si časa za dvom.

Ljubezen je na strani pogumnih

Ana je že tisti teden začela uporabljati pravilo. Udeležila se je lokalnega dogodka, spoznala tri nove osebe in poslala sporočilo osebi, s katero si je želela govoriti. So bili vsi izidi popolni? Ne. A prvič po dolgem času se je počutila v nadzoru nad svojim ljubezenskim življenjem.

Zmenkovanje ni samo iskanje prave osebe—gre soočanje z zadržki in sprejemanji odločitev ter postavljanjem meja. Zgolj sam/a se lahko odločiš postati oseba, ki ne čaka, ne odlaša in ne obupuje. Oseba, ki ukrepa.

Naslednjič, ko oklevaš, se torej spomni: 5, 4, 3, 2, 1—GREMO!

Zaključek:

Naši možgani so naravno nagnjeni k iskanju varnosti in izogibanju neudobju. Ko se soočimo z odločitvijo, naš limbični sistem sproži dvom, strah in racionalizacijo, kar vodi v odlašanje. Če ne ukrepamo takoj, nas naš um v nekaj sekundah prepriča, da ostanemo v coni udobja. Pravilo 5 sekund deluje kot preprost mentalni trik—štetje 5, 4, 3, 2, 1 preusmeri možgane iz dvoma v akcijo, preden se pojavi strah.

Pravilo 5 sekund ni uporabno le pri zmenkih, ampak tudi pri premagovanju odlašanja z vadbo, pridobivanju samozavesti, javnem nastopanju, zmanjševanju stresa in tesnobe, odločnosti v karieri ter pri opuščanju slabih navad.


Podobne objave: